Stavox

Sebechvála sice, jak se říká, smrdí, ale to jedině tehdy, když není opodstatněná. Ale to, že je náš web vaším dokonalým pomocníkem, není sebechvála, ale pravda.

Dovolená

Cestujme s ohledy

My lidé jsme pochopitelně různí, a tak také různě cestujeme a různě si v cizích krajích počínáme. A byť cizinci, kteří jsou tam doma, případně našinci, kteří se tam s dotyčnými vyskytují, mohou projevovat určitou míru tolerance, přece jenom by se měl každý z cestovatelů zamýšlet nad tím, jak se chová. Aby nebyl na obtíž, k čemuž může někdy dojít i docela snadno.

Vezměme si pár ukázkových příkladů našich cestovatelů tak, jak je zaznamenali filmaři. A byť jde v těchto případech o fikci, podobní lidé u nás existovali a určitě dodnes existují.

palma u moře

Co například takové Slunce, seno, erotika? Jak vnímáte ‚Unterwassermanny‘, reakci na ‚potvory z moře vytažený‘ nebo ‚komnata cimra naša zděs‘? Jistě, jsou našinci, kteří pocházejí z prostších poměrů a nejsou jazykově vybavení, ale přesto si myslím, že by tito měli více akceptovat poměry, které panují v jimi navštěvovaných místech. A ‚když už se diví, měli by aspoň zavřít hubu, Kelišová‘.

Nebo co neméně známí Účastníci zájezdu? Ti už jsou pochopitelně civilizovanější, ale i tak se tu najdou typy, které nás rozhodně důstojně nereprezentují. A než se s takovými někde opékat na pláži, to snad radši ‚zdrdoduch‘ jako z filmu Ducháček to zařídí.

žena na horách

A protože já s podobnými typy lidí o dovolené nerad přicházím do styku, maje jich dost i v každodenním všedním životě, volím raději cestování na vlastní pěst do míst, kde je malá pravděpodobnost jejich výskytu, a když už je náhodou potkám, pak v minimálním počtu. A mám se možnost tvářit, že k nim nepatřím, a uniknout jim.

A to bych přál při cestování o dovolené i vám. Abyste si to užili na hezkých místech s příjemnými lidmi, a ne s těmi, o nichž platí ‚Češi a nejsou štonc se dohodnout‘. Případně s těmi, jejichž největším hobby je si stěžovat kdykoliv a na cokoliv. Třeba na to, že ‚tohle pivo jsou takové lepší chcanky‘ nebo ‚ty cikády řvou jako krávy‘. Což dokáže tak lehce zkazit náladu!